
MIT ÉRDEMES TUDNI AZ EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖKRŐL?
Az egyéni védőeszközök olyan kellékek, amelyeket a munkavállalók azért viselnek, vagy tartanak maguknál, hogy csökkentsék a munkafolyamatból eredő kockázatokat és elkerüljék az esetleges baleseteket. Mivel ezen védőeszközök skálája igazán széles, fontos hogy a kellékek kiválasztását munkakörönként a munka jellegéhez igazítsuk. Meg kell jegyeznünk továbbá, hogy az egyéni védőeszközök biztosítása, használatának megkövetelése, és ellenőrzése a munkáltató feladata, amelyre hangsúlyt kell fektetni. Cikkünkben összegyűjtöttük, mit érdemes tudni az egyéni védőeszközökről.
Az egyéni védőeszközök csoportosítása
A személyi védőeszközöket rendeltetésük szerint négy csoportra osztjuk.
A fejvédő eszközök a leeső tárgyak ellen nyújtanak védelmet, míg az arcvédők a mechanikai ártalmaktól és a vegyi anyagoktól óvnak meg. A fejvédőkön belül megkülönböztetjük a szemet védő eszközöket (védőszemüveg) és az olyan hallást védő eszközöket, mint a füldugó, vagy a fülvédő sisak.
Az arcvédők közé tartoznak a különböző maszkok és álarcok, amelyek többféle kialakításban találhatók meg. Találkozhatunk pormaszkkal, félálarccal és teljes álarccal is.
A végtagvédő eszközök között többféle kellék megtalálható, ezek alkalmazása munkakörtől függ. A kéz és kar védelmére használhatunk védőkesztyűt, könyökvédőt és csuklóvédőt, míg lábat térdvédővel és munkavédelmi cipővel óvhatjuk meg. A láb védelmére szolgáló eszközök védenek a leeső tárgyaktól, a különböző anyagoktól, a hőtöl, valamint szigetelést biztosítanak az elektromos munkáknál.
A test védőeszközeinek feladata, hogy megvédjék az egész testet a különböző ártalmaktól. Ezen védőruhák meg kell feleljenek a következő követelményeknek:
- Ártalmatlan anyag és alkatrészek
- Kényelem
- Könnyedség, de megfelelő erősség
- Megfelelő légáteresztő képesség és melegtartás
Léteznek továbbá olyan kellékek, amelyek az egész test védelmére szolgálnak. Ide tartoznak a leesés elleni védőeszközök, amelyek kényelmes és akadálymentes munkavégzést tesznek lehetővé. Ezeket általában veszélyes szintkülönbség, vagy szokatlan helyzetben történő munkavégzés esetén alkalmazzák. Ide sorolhatók a testheveder, a rögzítőkötél, valamint a zuhanásgátló is.
Milyen egyéni védőeszközöket alkalmazzunk?
Az egyéni védőeszközök esetében kiemelten fontos, hogy azokat munkakörhöz igazítva válasszuk ki. Mindemellett hangsúlyt kell fektetnünk azok megfelelő állapotára. A rendeltetésszerű használat elengedhetetlen feltétele, hogy a munkáltató rendelkezzen az egyéni védőeszköz tájékoztatójával és annak tartalmáról pontos információt adjon.
Az egyéni védőeszközök működőképességére a Munka törvénykönyve is kitér, miszerint a követelmények betartása hiányában, az egészséget vagy testi épséget veszélyeztető helyzetekben a munkavállaló jogosult megtagadni a munkavégzést. Egy munkavédelmi ellenőrzés során az egyéni védőeszközök figyelmen kívül hagyásáért a munkáltató és a munkavállaló egyaránt bírságolható annak függvényében, hogy melyikük nem tartotta be az előírást.