VÉDŐLÁBBELI SZABVÁNY VÁLTOZÁSOK
A védőlábbeliket illetően 2022-ben olyan szabvány változások láttak napvilágot, amelyek hozzájárulnak a még biztonságosabb munkavégzéshez. Cikkünkben összegyűjtöttük a védőlábbelikre vonatkozó legújabb követelményeket.
Csúszás elleni védelem
Nem fér hozzá kétség, hogy a csúszásállóság egy rendkívül fontos szempont a munkavédelmi cipő kiválasztása során, ezzel ugyanis súlyos baleseteket előzhetünk meg. A szabvány módosítás keretein belül a megszűnt SRA, SRB, és SRC jelölések helyett az SR kódot alkalmazzák, olyan esetekben pedig, ahol nem került vizsgálatra a csúszásállóság, vagy a lábbeli talpa „tüskéket” tartalmaz, a 0 szimbólumot írják elő.
Vízállóság a teljes lábbelire
A csúszásállóság mellett a vízállóság is jelentős szerepet tölt be a védőlábbelik kialakításában, ez ugyanis hasznos a különböző munkálatok során. Annak ellenére, hogy az S2 vagy S3 jelzésű cipők vízálló WRU felsőrészből készülnek, a varrás során a víz az öltéseken keresztül bejuthat a cipő belsejébe, ezzel elveszítve a vízhatlan képességét. A lélegző membránnal vagy zárt varratokkal készülő darabokat WR jelzéssel különböztetik meg, a teljes mértékben vízálló cipőket pedig új S6 és S7 szimbólumokkal látják el. Míg az S6 jel az átszúrás elleni védelemmel nem rendelkező modelleket jelöli, S7 szimbólumot a perforációgátló középtalppal ellátott lábbelik kapnak.
A cipő felső részére vonatkozó kiegészítő követelmények rövidítése WRU-ról (Water Resistance Upper) WPA-ra (Water Penetration and Absorption) változott az új rendelkezések értelmében.
Átszúrás elleni védelem
Az átszúrás elleni védelem a munkavédelmi lábbelik egy remek funkciója, amelynek területén szintúgy változások figyelhetők meg. Az S1P és S3 átszúrás elleni védelem jelzésére szolgáló kódokat S1PL, S1PS, S3L és S3S jelölésekkel egészítettek ki, ahol a a PL (Light & Flexible) a könnyedséget és rugalmasságot, a PS (Special Purpose) pedig a különleges célt szimbolizálja. Az S (small) és L (large) betűk a vastagság megkülönböztetésére szolgálnak.
A vízállósággal kombinált átszúrás elleni védelemmel ellátott lábbelik esetén az S3WR kódot S7, S7L és S7S jelölésekre változtatták.
Szénhidrogénekkel szembeni ellenállás
A biztonsági cipők kialakításában fontos, hogy a talp szénhidrogénekkel érintkezve 22 óra alatt maximum 12% térfogat növekedést engedjen meg. Ezen ellenállást a szénhidrogénekkel szemben az FO követelmény jelzi, amely a szabvány régi változatában kiegészítőként, az S1 részeként szerepelt. Az új rendelkezés értelmében az FO jelzést minden esetben külön fel kell tüntetni.
Új követelmények
SC (Scuff Cap)
A szabvány új követelményei között megjelenik a cipő orrának kopásállósága, a kiegészítő ugyanis szabályozza a megfelelőnek tekinthető orrvédők típusát. Ahhoz, hogy a lábbeli SC jelölést kapjon, a borításoknak el kell érniük egy bizonyos kopásállósági értéket. A megkülönböztető jelzés segít elkülöníteni a valóban funkcionális használatra készült modelleket az olyan daraboktól, amelyek csupán esztétikai célú borítással vannak ellátva.
LG (Ladder Grip)
Az LG szabvány a létra lépcsőfokain való tapadás megállapítására szolgál, a lábbeliknek el kell érniük egy minimális értékeket ahhoz, hogy megfeleljenek ezen kritériumnak. Ennek ellenőrzésére 3 különböző feltételt szabtak:
● a cipő középső területe legalább 35 mm kell legyen
● a sarok elülső oldala el kell érje a 10 mm-t és meghatározott (90-120 fokos) szöget kell bezárjon
● a borda a külső talpnak keresztirányú ütközőkkel kell rendelkezzen, amelyek nem lehetnek kisebbek 1,5 mm magasságnál.